counter

Χάλκινος Παραολυμπιονίκης ο Αντώνης Τσαπατάκης! Δείτε την εκπληκτική του κούρσα

Ακόμη μια επιτυχία για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καθώς ο  Αντώνης Τσαπατάκης χάρισε στην χώρα μας το πέμπτο της μετάλλιο.

Πιο συγκεκριμένα, ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο SB4, σηκώνοντας για ακόμα μία φορά ψηλά τα ελληνικά χρώματα.

Ο Αντώνης Τσαπατάκης έπειτα από δύο τέταρτες θέσεις το 2012 και το 2016, ανέβηκε στο βάθρο και χάρισε σε όλους μας στιγμές υπερηφάνειας.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής ξεκίνησε πολύ δυνατά την κούρσα και μάλιστα για αρκετά δευτερόλεπτα δεύτερος. Τελικά τερμάτισε τρίτος με χρόνο 1:40:20.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Τσερνιάεφ, ο οποίος σημείωσε μάλιστα νέο παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 1:31:96, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Κολομβιανός Φουέντε Γκαρσία με χρόνο 1:35:86.