counter

Euro 2020: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία!

Έναν συναρπαστικό αγώνα παρακολούθησαν οι τηλεθεατές και οι φίλοι του ποδοσφαίρου το βράδυ της Κυριακής, στο στάδιο Γούεμπλεϊ στο Λονδίνο.

Αγγλία και Ιταλία βρέθηκαν αντιμέτωποι στον μεγάλο τελικό και οι δύο ομάδες έβαλαν τα δυνατά τους για να κατακτήσουν το Euro 2020.

Να υπενθυμίσουμε πως η Αγγλία έφτασε για πρώτη φορά σε τελικό Euro, ενώ η Ιταλία έχει βρεθεί 4 φορές και έχει κερδίσει 1.

Το σκορ άνοιξε η Αγγλία με γκολ του Shaw ενώ ο Bonucci κατάφερε να ισοφαρίσει για την Ιταλία στο δεύτερο ημίχρονο.

Τελικά το ματς πήγε στην παράταση, έπειτα στα πέναλτι και εκεί επικράτησε η Ιταλία με 3-2.

Έτσι η Ιταλία κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο και να διαδεχτεί την Πορτογαλία.