counter

Xρυσός στην Ντόχα ο Λευτέρης Πετρούνιας: Πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με ένα εξαιρετικό πρόγραμμα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των κρίκων, στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυμναστικής, που διεξάγεται στην Ντόχα του Κατάρ και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να συγκεντρώσει τους βαθμούς που χρειαζόταν (15.500) για να δώσει το «παρών» στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο κορυφαίος αθλητής πανηγύρισε τη νίκη του.

Δεύτερος ήταν στον τελικό ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Ζανέτι με 14.933 βαθμούς και τρίτος ο Ιρανός Μαχντί Αχμάντ Κοχάνι με 14.800 βαθμούς.

Αχμέτ Οντέρ (Τουρκία) 14,200 β.

Να προσθέσουμε σε αυτό το σημείο, πως μέχρι σήμερα ο Λευτέρης Πετρούνιας έχει αναδειχθεί χρυσός ολυμπιονίκης το 2016, πέντε φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και πέντε φορές πρωταθλητής Ευρώπης.