X

Με το δεξί η «γαλανόλευκη» στο Ευρωμπάσκετ

Σοβαρή και συγκεντρωμένη η Εθνική μας, επέβαλε το ρυθμό της και ισοπέδωσε με 85-65 τα Σκόπια στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ. Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα.

Νικηφόρα πρεμιέρα στο Ευρωμπάσκετ έκανε η Εθνική μας, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η επίσημη αγαπημένη, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε άνετα με 85-65 των Σκοπίων στο Ζάγκρεμπ, για την 1η αγωνιστική του Γ΄ ομίλου της διοργάνωσης, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της.

Η «γαλανόλευκη» επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της, αντιδρώντας άμεσα στο ξέσπασμα των αντιπάλων της στο ξεκίνημα, και διατήρησε χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα το προβάδισμά της καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα, το οποίο εκτόξευσε ακόμη και στους 22 πόντους (57-79) στην 4η περίοδο.

Κορυφαίοι επιθετικά για την Εθνική μας ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Γιάννης Μπουρούσης, με 18 και 16 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ακολούθησαν οι Κώστας Κουφός (11π.), Βασίλης Σπανούλης (10π.),  Γιάννης Αντετοκούνμπο (9π.) και Κώστας Σλούκας (9π.).

Επόμενος αντίπαλος για την «γαλανόλευκη» η οικοδέσποινα Κροατία, σε ένα παιχνίδι που θα έχετε επίσης την ευκαιρία να παρακολουθήσετε ζωντανά στις 22:00 το βράδυ της Κυριακής από τον ANT1 και τον Ant1news.gr.

Μετά το αρχικό 7-1 που έκανε η ΠΓΔΜ στο ξεκίνημα, η Εθνική μας αντέδρασε άμεσα και ξέφυγε με 9-19 (6’52’’), παίρνοντας τα ηνία του αγώνα. Τα Σκόπια το μόνο που κατάφεραν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν να μειώσουν στο - 7 (16-23). Οι αντίπαλοι της Εθνικής μας κατάφεραν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ και στην 2η περίοδο χάρη στα σουτ τριών πόντων. Αρχικά πλησίασαν στον πόντο (25-26), όμως η Εθνική μας ουδέποτε έχασε τον έλεγχο. Ξέφυγε και πάλι με 28-36, πριν γίνει το 31-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Γιώργος Πρίντεζης ανέλαβε τον πρωταγωνιστικό ρόλο και με επτά δικούς του πόντους η Ελλάδα έφτασε στο +10 (39-49, 24’). Ακολούθησε το ένατο τρίποντο της ΠΓΔΜ για το 44-51, ενώ οι Σκοπιανοί πλησίασαν στο -5 (50-55), πριν διαμορφωθεί το 50-59, με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, εντούτοις, η Εθνική μας κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ και δεν ξανακοίταξε πίσω. Εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στους 22 πόντους (57-79, 37’20’’), φτάνοντας με άνεση στη νίκη με το τελικό 85-65.